Langkawi'de huzur, Kuala Lumpur'da mutluluk

 

Malezya, Gerçek Asya
Langkawi'de huzur, Kuala Lumpur'da mutluluk
Kaçacak kadar bir süre dahi bırakmayan tropik yağmur birdenbire bastırdı. Langkawi'ye ineli henüz birkaç saat olmuştu, günlerden doğum günümdü ve bu 'hoş geldin' yağmuru beni çoktan ıslatmıştı. Tabelasından spa olduğu anlaşılan bir yere sığındım ve kendimi masaj menüsüne bakarken buldum. 10 dakika sonra ayaklarım bambu bir kasenin içindeki ılık suyun içindeydi ve küçük bir kapta sunulan lemongrass çayının rahatlatıcı kokusuna kendimi bırakmıştım.
Langkawi'de bulunduğum süre içerisinde muson sezonu tam bitmediğinden defalarca yağmur yağdı, ardından her defasında yakıcı güneş çıktı, sıcaklık, tropik iklim olduğundan, yağmur yağsa da hiç azalmadı. Yağmur yağdıkça yapraklar, ağaçlar ve tüm doğa daha da parlak yeşil oldu sanki.Langkawi, Güneydoğu Asya'nın diğer çekim merkezi olan adalarıyla kıyaslandığında daha az el değmiş olduğundan, yerel bir tatil deneyimi yaşamak isteyenleri tatmin edici özelliklere sahip bir ada. Ülkenin turizm sloganı olan, 'Malaysia Truly Asia' -Malezya Gerçek Asya- sloganının hakkını verecek özelliklere sahip.

Yoğun ormanların ve kökleri suyun içinde bulunan bölgeye özgü mangrov ağaçlarının yanından geçilerek yapılan nehir gezisi, oldukça keyifli ve dinlendirici. Adanın simgesi haline gelmiş kızıl kartalları görmek için durulan bölgede bindiğimiz yerel teknenin motor sesi kesildiğinde adeta zaman duruyor. Kartalların sesi ve doğanın sessizliği içinde müthiş bir huzur buluyorsunuz.

Adada kızıl kartalların yaşaması, Langkawi'yi Langkawi yapan asıl özellik. Çünkü Malay dilinde 'Lang' kartal, 'Kawi' ise kızıl anlamına geliyor. Adanın merkezinde devasa bir kartal heykeli de bulunmakta. Oraya kadar gitmişken bu heykelin önünde verilecek bir poz klasik bir turistik atraksiyon. Ayrıca adanın en yüksek tepelerinden birine çıkma olanağı sağlayan teleferiğe binip, Andaman Denizi'ni ve açık bir havada Tayland'ın adalarına kadar uzanan manzarayı zihinlere kazımak yapılabilecek bir diğer aktivite.Langkawi, halkın efsaneleri sevdiği ve efsanelerle beslendiği bir ada. Burada adayı koruyan devler bir gün aralarında çıkan kavga sonucu adanın en yüksek dağları olan Mat Cincang ve Mat Raya'ya dönüşüyor, elf bir erkek ve fani bir kadının aşkından doğan bebek ölünce, annesi onu gölün sularına bırakıyor, bu gölün efsaneye göre hamile kalmak isteyen kadınları için şifalı olduğuna inanılıyor, yüzyıllar önce suçsuz olmasına rağmen infaz edilen bir kadının laneti üzerine adanın yedi nesil boyunca lanetlendiğine inanılıyor, ancak yedi nesil geçtikten sonra ada tekrar eski huzuruna ve bereketine kavuşuyor. Efsanelerden hangisine inanmak cazip geliyorsa ona inanmak ve hikayesinin peşine düşmek size kalmış.

Uzun beyaz kumsallardan, yoğun palmiye ağaçlarından ve ağaçlardaki 'dikkat başınıza hindistancevizi düşebilir' yazısından, tropik meyvelerden, güler yüzlü insanlardan, taze deniz ürünlerinden ve ağaçların arasında bir şezlonga kurulup keyif çatmaktan bahsetmiyorum bile, zira bunlar Güneydoğu Asya'daki oldukça sıradan görüntüler ya da keyifler.

Malezya'nın doğal ve huzurlu adasından yapılacak 1 saatlik uçuş, 'Çamurlu Kavşak' anlamına gelen ancak tertemiz bir şehir olan ve modern yapıların doğayla müthiş bir uyum içinde göz zevki yaşattığı Kuala Lumpur'u yaşamak için yeterli.

Kuala Lumpur'da insanlar mutlu, sakin. Çinli, Malay, Hintli farklı inanış ve kökenlerden halkların birlikte kavgasız gürültüsüz yaşadığı huzurlu bir ülke. Kuala Lumpur'a daha önce defalarca gelmiş olmanın verdiği alışkanlıkla sokakları, sevdiğim dükkanları, parkları elimle koymuş gibi buluyorum. Şehri ilk gördüğüm zamanki ve bu seferki üzerimde bırakmış olduğu duygu birbirine çok yakın. Modern bir şehrin ancak kesilen her ağacın yerine yenisinin dikilmesiyle 'gerçek' bir modern şehir olabileceğini bu ziyaretimde daha iyi anlıyorum. Birbirinden oldukça farklı inanışlara ve geleneklere sahip insanların birbirlerine saygılı ve huzurlu yaşayabilmelerinden kaynaklı sonsuz bir mutluluk ülkesinde olduğumu bu defa da hissediyorum.Şehirde gezerken alışveriş tutkunuza yenilirseniz, modern alışveriş merkezleri göz kırpıyor, şehrin silüeti haline gelmiş ünlü Petronas Kulelerinin ihtişamı ara ara karşınıza çıkıyor, yüksek katlı binalar, gökdelenlerin arasındaki parklar, lüks oteller, farklı mutfakları tadabileceğiniz restoranlar, Çin Mahallesi'ndeki Taocu, Hint mahallesindeki Hindu tapınağı, Ulusal Cami Mescid Negara'nın farklı mimarisi ve şehrin yeşille bütünleşmiş genel atmosferleri insanı kendine kolaylıkla çekiyor.

Zamanı olanlar için bir yarım gün ayrılabilecek, şehir merkezinden yaklaşık yarım saat uzaklıktaki Hindu tapınağı olan Batu Mağaraları, alışveriş ve tapınak ziyaretleri dışında bir şeyler arayanlar için muhteşem güzellikteki Kuala Lumpur Göl Bahçeleri, içinde yer alan Kuş Parkı, Orkide Bahçesi ve Kelebek Parkı egzotik renkleri ve dinginliğiyle mutluluk verici.
Malezya sağlamış olduğu bu atmosferle kendisini görenleri büyülemeyi iyi biliyor. Elindeki kozları, her ülkeye nasip olmayacak cinsten; doğaya ve insana saygı, ahenk ve huzur.

Restoran Önerileri

Langkawi'de;

Okyanusun sesini dinlemek, dalgaların sesi eşliğinde taptaze tropikal meyvelerden yapılmış kokteylinizi yudumlamak yada deniz ürünleri ağırlıklı mutfağının lezzetlerini tatmak için; The Clif Restaurant & Bar.

Girişinde el yapımı hediyelik eşyaların satıldığı minik bir butiği bulunan ve raflarında kedilerin oturmasının olağan olduğu bir restoran sizi rahatsız etmezse, Malezya ve Tay mutfağı soslarından örnekler sunan mutfağı ile bahçe içinde kedi severlerin oldukça keyif alacağı bir restoran olan Bonton, Fish Farm ise deniz ürünlerine düşkün damaklar için oldukça tatmin edici bir adres.

Kuala Lumpur'da;

Şehrin silüetini oluşturan meşhur Petronas Kuleleri manzaralı bir yemek için şehri her açıdan görebileceğiniz döner bir restorana sahip olan ve açık büfesinde pek çok farklı mutfaktan lezzet deneyimleyebileceğiniz Menara KL Tower'ın Atmosphere 360 isimli restoranı... Bir klasik olarak Hard Rock Cafe... Teras barları ve şehre yüksekten bakmayı sevenler için Petronas Kuleleri içinde yer alan Marini's on 57

Otel Önerileri

Langkawi'de;

Adanın ünlü plajlarından Pentai Cenang'ta yer alan, uzun beyaz kumsalında yürüyüş yapabileceğiniz ve çevresinde bir çok yerel restoran ve hediyelik eşya dükkanı bulunan Meritus Pelangi Beach Resort&Spa... Adanın bir diğer ünlü sahili olan Tanjubg Rhu'da bulunan Four Seasons.

Kuala Lumpur'da;

Şehrin en hareketli bölgesinde ve Petronas Kuleleri'ne bir taş atımı mesafesinde bulunan Intercontinental Hotel, içinde yer alan Tay ve Çin Restoranları, Spa'sı ile iyi bir konaklama alternatifi... Asya'nın en iyi otel zincirlerinden olan Mandarin Oriental, modern bir şehrin içinde Asya zerafetini ve tropik atmosferi yaşamak için birebir.