DIJON İZLENİM VE ROTALAR

 

 

Meşhur Dijon hardalının, Fransız lezzetlerinin ve Burgonya bölgesinin eşsiz şaraplarının peşine düşenleri Dijon oldukça iyi ağırlıyor.

Tren garından iner inmez insanı yakalayan ve hemen havaya sokan canlı şehir hayatı, hareketli sokakları ve yüzyıllardır korunmuş binalarının güzelliği ile görülmeye değer bir Fransız olduğunu hemen hissettiriyor.

4452

Sokaklara karışmayı beklemeden tren garının çıkışında Fransızların meşhur pastane zinciri Paul’ün cazip ürünlerine dayanamayıp patlıcanlı ve peynirli bir ‘kiş’ alıyorum. Oysa biraz yürüdükten sonra Paul’e kafa tutacak pek çok iyi pastane cadde boyunca sıralanacak.

Yine de aldığım kiş’ten ve şehirde güzel bir eylül gününde bulunmaktan memnun, Rue de la Liberte boyunca keyifle yürümeye başlıyorum.

Cadılar Bayramı tadında bir kutlama tüm sokakları etkisi altına almış. Birbirinden renkli kostümleriyle bir grup genç neşe içinde yanımdan geçip meydandaki diğer kostümlü grupla karşılaşınca aralarında ‘kutlama icabı’ kafa tutma ve yarışma başlıyor. Güneşli bir gün olmasından mıdır yoksa etrafa gençlerden bulaşan neşe ve enerjiden midir, Djon’a hemen ısınıyorum.

Dijon’da gözlerinizi güzel ve estetik binalardan alabilirseniz şehrin belli başlı meydanlarını ve görülmesi gereken yapılarını belirlemiş ana yürüyüş rotasının sembolü olan ‘baykuş’u belli aralıklarda kaldırımlarda göreceksiniz. Evet, Dijon’un sembolü baykuş. Üstelik bilge bir hayvan addedilen baykuşun şehirdeki çizimi de oldukça sevimli.

Dijon’u keşfederken baykuşu takip etmek ya da kendi rotanızı çizmek size kalmış.

4351

Genellikle kendimi sokakların enerjisine ve anlatacaklarına bırakıp ayaklarımın götürdüğü sokaklara girmeyi, oradan meydanlara bağlanmayı, sonra yine arka sokaklara girmeyi severim ancak her ne kadar derli toplu bir şehir olsa da Dijon’da zamanınız sınırlıysa ‘baykuş’u takip etmekte fayda var. Şehrin sembolünün baykuş olmasının sebebi ise Notre Dame Katedrali’nde sol elinizle dokunursanız şans getirdiğine inanılan bir baykuş heykeli bulunması.

Palais de Justice, Palais de Liberation gibi güzel meydanlara çıkan sokakların tadını çıkarın. Arada baykuşun olmadığı sokaklara da girmeyi unutmayın. Bazı binaların avlusunda zevkli ve hoş birçok tasarım dükkanı olduğu için bu avlulara mutlaka göz atın.

Her sokağı beklenmedik güzellikler ve zevk sahibi mekanlar sunan Dijon, akıllarda ilk olarak meşhur hardalı ile yer alıyor. Dünyaca ünlü marka Maille’nin mağazası Rue de la Liberte’de. Mağazada farklı çeşitlerinin tadımı yapılıyor. Diğer ünlü hardal markası olan Edmont Fallot’un mağazası ise Notre Dame Katedrali’nin yakınlarında.

4440

Şehir alışveriş sevenler için de ayrıca cezbedici. Zevkli ev dekorasyonu mağazaları, (bir avluda yer alan Villa Medici’nin oldukça zevkli tasarımlarına mutlaka göz atın) Maille, Dauphine Chocolats, Fabrice Cillotte, Au Gas Normand gibi makaron, şarap, peynir ve dijon hardalı çeşitleri alabileceğiniz gurme adresler, parfümeri dükkanları ve butikler bir anda elinizi kolunuzu doldurabilir.

Tarih meraklıları Düklük Sarayı ve Musa Kuyusu’nu es geçmemeli, Dijon’un enfes renklerdeki çatılarını ve muhteşem Ortaçağ sokaklarını kuşbakışı görmek isteyenler ise Philippe le Bon Kulesi’nin 316 basamağını üşenmeyip tırmanmalı. Manzara buna değiyor.

4327

Dijon Rotaları

Tren garından çıkar çıkmaz göreceğiniz Turizm Ofisi, oldukça tatmin edici sayıdaki broşür ve harita gibi dökümanları ile ziyaretçilerin işini kolaylaştırıyor.

Dijon’da otel alternatifi oldukça fazla ve oteller birbirinden sevimli binalarda yer alıyor. Dijon’da 1-2 gece konaklamayı tercih ederseniz buradan günlük turlara katılmak ta pekala mümkün. Üstelik çevresinde yapılacak aktiviteler de oldukça cezbedici. Yarım veya tam günlük turlarda Burgonya bölgesinin güzelliklerinin tadını çıkarabilir, Cote de Nuis üzüm bağlarında bağbozumu ve yetiştirme teknikleri hakkında bilgi alabilir, şarap tadımı yapabilir, mahzenleri ziyaret edebilir ve etkileyici şatoları görebilirsiniz.

Her ne kadar Dijonlular ‘Dijon’u görmeden Fransa’yı görmüş sayılmazsınız’ deseler de siz Fransa’ya gelmişken mutlaka Paris’i görmeliyim diyenlerdenseniz, Dijon-Paris arası tren 1 saat 40 dakika sürüyor. Lyon da bir diğer görülmeye değer yakın şehir alternatifi.

4438

YURT DIŞINDA İKEN İLETİŞİMİNİZ İÇİN

Vodafone Red tarifeniz yurtdışında da aynen geçerli!

Yurtdışındayken; Vodafone Red tarifenizdeki internetin tamamını Türkiye’de olduğu gibi özgürce kullanabilirsiniz. Ayrıca tarifenizdeki her yöne dakikaların tamamını kullanarak arama yapabilir veya çağrı alabilir, tarifenizdeki her yöne SMS’ler ile, ister Türkiye’deki ister yurtdışındaki numaralara mesaj gönderebilirsiniz.

Sadece yurtdışında kullanım yapılan günlerde vergiler dahil 9,90 TL’den ücretlendirilirsiniz. Türkiye’de ve yurtdışında kullanım yapmadığınız günler için hiçbir ücret ödemezsiniz!

Vodafone Red’in avantajlı dünyası hakkında bilgi almak için: http://www.vodafone.com.tr/Red

Yarın değil bugün Vodafone Red’li olmak için: http://www.vodafone.com.tr/Red/yarin-degil-bugun.php

Seçil Sağlam